English version Alfabetisk indeks  |  Sitemap  |  Søg: 
Boulevarden 13
DK-9000 Aalborg

Tlf.: +45 99311530
Fax: +45 99311535

eu-kontor@aalborg.dk

Åsens Skola søger partnersamarbejde til Comeniusprojekter


Åsens Skola i vest-Sverige søger danske skoler til samarbejde inden for to projekter i Comenius. Det første projekt beskæftiger sig med In-Service uddannelse hvorimod det sidste fokuserer på aktiviteter i partnerprojektet. Selve metoden vil være storylinemetode med fokus på aktiviteter mellem lærere og elever.

 

Storyline metoden kan beskrives som en metode ved hjælp af den eksisterende viden om den lærende.

 

Gennem centrale spørgsmål opfordres eleverne til at konstruere deres egne modeller af, hvad der er ved at blive undersøgt. De tester deres hypotese, før de arbejder med reelle beviser og forskning. Det centrale spørgsmål er brugt i en sekvens, der skaber en kontekst eller indstilling inden for rammerne af en historie. Sammen skal eleven og læreren forme et scenario gennem visuelle displays, såsom collager, friser og billeder. Læreren, der modtager den historie, men kender ikke detaljerne i indholdet, udvikler en sekvens af aktiviteter gennem de centrale spørgsmål.

 

Nærmere om projektet

Det vigtigste formål med Comenius-projekter vil være at udveksle erfaringer med skoler i små landsbyer med få elever / lærere (samme størrelse som Åsens Skola), der arbejder med Storyline.

 

De to forskellige Comenius-projekter vil omfatte noget anderledes aktiviteter.

 

In-Service uddannelse vil fokusere på kompetenceudvikling gennem

• Udveksling af erfaringer i historien strategi;

• Job shadowing for vores lærere til at forbedre deres individuelle faglige udvikling i den Storyline metoden på skolerne arbejder i marken.

 

De aktiviteter, der gennemføres i partnerskabs projektet vil omfatte:

• En undersøgelse som vurderer, hvordan skolens læseplaner integrerer Storyline som en strategi

• Arbejde med det samme Storyline i samme periode, og mens arbejdet foregår, følge hinandens fremskridt

• Udfør mobiliteten mellem partnerskolerne, hvor elever og lærere besøger hinandens skoler til at deltage i og observere Storyline arbejde.

• Lade eleverne og lærere kommunikere via internettet gennem processen (fx via Skype, mails osv.)

• Lad partnerne mødes, når historien er færdig og evaluere sammen hvad der var godt / ikke så godt. Hvordan kan / skal parterne nå de satte fremskridt?

 

Partnere

Åsens Skola søger partnerskoler fra Danmark, Scotland, UK, Norge og Tyskland

 

Deadline

Tidsfristen for første tilkendegivelse af interesse i projektet er 30. november.

 

Endelig frist er 16. januar og 21. februar.

 

Selve projektforløbet vil foregå mellem 2012 og 2014.

 

For mere information om comenius projektet kontakt venligst Norddanmarks EU-kontor på norddanmark1@aalborg.be


Oprettet dato: 23. november 2011


Oprettet af:


 

Du er her: Forsiden Nyheder Nyhedsbrev Uge 47 Partnersøgninger Åsens Skola søger partnersamarbejde til Comeniusprojekter

 NYHEDSBREV

 

Information fra NordDanmarks EU-kontor direkte i din inbox.

 

 Tilmeld dig her

 

ENTERPRISE EUROPE NETWORK

 

Enterprise Europe Network er et netværk, der målrettet informerer og rådgiver SMV'er i EU om en lang række konkrete EU-spørgsmål.   Læs mere