English version Alfabetisk indeks  |  Sitemap  |  Søg: 
Boulevarden 13
DK-9000 Aalborg

Tlf.: +45 99311530
Fax: +45 99311535

eu-kontor@aalborg.dk

Europæisk konsortium af virksomheder, forskningscentre og universiteter fra Spanien, Rumænien, Storbritannien og Schweiz søger dansk partner til projekt om udvikling af industrirobotter.


Ideen i det foreslåede projekt er at designe en robotplatform, som kan automatisere højpræcisions fremstillingsprocesser af mellemstore og/eller store industrielementer.

 

Det foreslåede system skal bestå af en konventionel sfærisk robot, som kan være monteret på en enkel struktur såsom en løbe- eller traverskran. Denne struktur kan dække et stort arbejdsområde, og vil gøre det muligt for robotten eller et sæt af robotter til at have et stort arbejdsområde.

 

En robot har en række typiske serier af nøjagtighedsfejl, hvis denne derudover er, som foreslået her, monteret på et transportsystem burde mængden af fejl teoretisk stige eksponentielt, fordi tilføje flere bevægelige akser samt øger antallet af muligt ruter robotten kan bevæge sig ad. For at løse dette vil arbejdsområdet være afgrænset ved at inddele det i tre-dimensionelle terningformet sektorer, hvor hver sektor vil være et arbejdsområde.

 

Nærmere om projektet
Projektet har til formål at udvikle den nødvendige matematik for at opnå et effektivt koordinatsystem i henhold til den overordnede platform system gennem udarbejdelsen af ændringer i de grundlæggende datamatricer. Når dette først er kendt, kan robottens position føres tilbage til CAM-software og en virtuel simulator for at rette fejl og genberegne bevægelser baseret på den aktuelle position.

 

Dette system kunne have en robot, der arbejder i store arbejdsområder uden at øge de iboende positioneringsfejl, selv for dele på op til 50 meter i længde. Systemet kan anvendes på fremstilling af store værktøj, svejseanlæg, nitning, slibning, polering eller maling af store dele, der finder anvendelse inden for luftfart, marine, bygningskonstruktioner, og fremstilling af store værktøjer. Desuden kunne det telemetri-system bruges til at tilnærme placeringen af den del eller strukturen i den virtuelle software.

 

Den nye udvikling vil give en meget præcis fremstillingsprocesser af mellemstore og store dele og strukturer, med meget lignende tolerancer til de af mindre dele standarder, der er accepteret af industrien.

 

Projektet kommer til at være under følgende call i FP7:

• FoF.NMP.2012-4: High-performance manufacturing technologies in terms of efficiency (volumes, speed, process capability etc), robustness and accuracy – DEMO

 

• FP7-2012-NMP-ICT-FoF

 

For yderligere oplysninger tryk her.

 

Type af samarbejdspartnere
Der søges en industriel partner til projektet, som kunne være:

 

En kranfabrikant, som bør være i stand til at designe, foretage FEM-beregninger og fremstille tilpassede traverskraner.

• Ekspertise i maskinindustridesign, mekanisk FEM beregning, elektrisk og elektronisk styring.


 

Frist
Fristen for at besvare denne partnersøgning er 5. november 2011.

 

For yderligere spørgsmål, er I også velkomne til at kontakte NordDanmarks EU-kontor på e-mail norddanmark1@aalborg.be


Oprettet dato: 10. oktober 2011


Oprettet af:


 

Du er her: Forsiden Nyheder Nyhedsbrev Uge 41 Partnersøgninger Europæisk konsortium af virksomheder, forskningscentre og universiteter fra Spanien, Rumænien, Storbritannien og Schweiz søger dansk partner til projekt om udvikling af industrirobotter.

 NYHEDSBREV

 

Information fra NordDanmarks EU-kontor direkte i din inbox.

 

 Tilmeld dig her

 

ENTERPRISE EUROPE NETWORK

 

Enterprise Europe Network er et netværk, der målrettet informerer og rådgiver SMV'er i EU om en lang række konkrete EU-spørgsmål.   Læs mere